Bu web sitesinde çerezler kullanılmaktadır

İçeriği ve reklamları kişiselleştirmek, sosyal medya özellikleri sunmak ve trafiği analiz etmek için çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanımınızla ilgili bilgileri ayrıca sosyal medya, reklamcılık ve analiz iş ortaklarımızla paylaşabiliriz. İş ortaklarımız, bu bilgileri kendilerine sağladığınız veya hizmetlerini kullanırken topladıkları diğer bilgilerle birleştirebilir.

Haberler

31.03.2023

Geleneksel 18. Okuyan Okuryazar Haftası Etkinliklerimizi Gerçekleştirdik

İlkokul ve Ortaokulumuzun geleneksel etkinliklerinden “Okuyan Okuryazar Haftası” etkinlikleri 18. buluşmasıyla sevgili öğrencilerimiz ve değerli konuklarımızla okulumuz oditoryumunda yapılan açılış töreni ile başladı. Pek çok yazarı ağırladığımız, sınıf için atölye çalışmalarının gerçekleştirildiği, tiyatroların sergilendiği Okuyan Okuryazar Haftası etkinlikleri “Okumak birleştirir, iyileştirir.” Mottosuyla öğrencilerimiz ile hayat buldu.

Geleneksel 18. Okuyan Okuryazar Haftası Etkinliklerimizi Gerçekleştirdik

Dr. Natuk Birkan İlkokulu ve Ortaokulumuzun geleneksel etkinliklerinden “Okuyan Okuryazar Haftası” etkinlikleri 18. buluşmasıyla sevgili öğrencilerimiz ve değerli konuklarımızla okulumuz oditoryumunda yapılan açılış töreni ile başladı.

Pek çok yazarı ağırladığımız, sınıf için atölye çalışmalarının gerçekleştirildiği, tiyatroların sergilendiği Okuyan Okuryazar Haftası etkinlikleri “Okumak birleştirir, iyileştirir.” Mottosuyla öğrencilerimiz ile hayat buldu. 

Okuyan Okuryazar Haftası etkinlikleri kapsamında Türkçe Bölümü etkinlikleri içinde geleneksel olarak gerçekleştirdiğimiz “Dijital Afiş ve Kitap Ayracı” yarışmamızda dereceye giren öğrencilerimiz ödüllerini  Okul Müdürümüz Ülkem Çorapçı ve Açılış Töreni Onur Konuğumuz Sayın Anooshirvan Miandji’den aldı.

Afiş ve Ayraç Tasarımı Yarışmasında Dereceye Giren Öğrencilerimiz Ödüllendirildi
18. Okuyan Okuryazar Haftası Afiş Tasarım Yarışmasının 1.si Beren Doğan, 2.si Avni Alp Kocaman, 3.sü ise Çiğdem Aygün; Kitap Ayracı Tasarım Yarışmasının 1.si Nazenin Bakkal, 2.si Maya Serra Gököz, 3.sü ise Ulaş Kaymak oldu.  Öğrencilerimize teşekkür ediyor, başarılarının nice farklı alanlarda da sürmesini diliyoruz.

Onur Konuğumuz “Saklı Asa” ve “Filozof Meşe” Kitaplarıyla Tanıdığımız Anooshirvan Miandji Oldu
18. Okuyan Okuryazar Haftası Kitap Okur Buluşmaları etkinliklerimizin bu yılki onur konuğu “Saklı Asa” ve “Filozof Meşe” kitaplarıyla tanıdığımız Anooshirvan Miandji oldu. Yazarımız, özellikle “Saklı Asa” kitabından yola çıkarak okuma eyleminde okuyucunun bir dinleyici, yazarın ise bir konuşmacı olduğunu; yazma eyleminin düşünceleri görme noktasında çok önemli olduğunu ifade etti. Duygusal beyni, karar vermede en etkili araç olarak nitelendiren yazar, yapay zekânın bunu başaramadığını günlük yaşamdan örnekler vererek anlattı. “Çalışmadan başarıya ulaşamazsınız. İnsan, rahatını bozmazsa rahat, insanı bozar. Bedel ödemeden başarıya ulaşılamaz. En iyi yatırım kişiliğe ve sonrasında akla yatırımdır. Zekânızı çalışarak işleyin.” cümleleri ile konuşmasını sonlandıran Anooshirvan Miandji, söyleşi bitiminde öğrencilerimizin kitaplarını imzaladı.

Öğrencilerimize kitapları ve okumayı sevdirmek, onların aydınlık bireyler olarak yetişmelerine katkıda bulunmak üzere düzenlediğimiz bu haftada ayrıca öğrencilerimiz evlerinde bulunan ve okumuş oldukları ya da yeni alacakları kitapları okula getirerek daha önce oluşturmuş olduğumuz hediye köşelerine bıraktılar.

Etkinlikler Kapsamında 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü de Unutulmadı
Öğrencilerimizi kitapların dünyasında keyifli bir yolculuğa uğurlarken onlara sahne sanatlarının gücünü de 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü aracılığıyla göstermek istedik. Bu amaçla Türkçe Bölümü öğretmenlerimizin katkılarıyla öğrencilerimiz, bugün Türk ve dünya tiyatrosunun önde gelen tiyatrocuları ve tiyatro yazarları olarak sınıflarımızda küçük canlandırmalar yaptılar.

“Kuklabaz”ın, Türklerin Anadolu'ya beraberinde getirdikleri bir gösteri sanatı olarak kuklacılığı anlattığı; Karagöz ve Hacivat’ın gölge tiyatrosundan küçük bir metni canlandırdığı; Kavuklu ve Pişekâr’ın, orta oyunundan küçük bir kesit sunduğu etkinliğimizde Müslüman-Türk kadınlarının tiyatro sahnesinde yer almasına öncülük ederek Türk tiyatrosunda sembol bir isim olan Afife Jale, yaşadığı zamanda saygın bir şair ve oyun yazarı olan William Shakespeare ve en ünlü eserinin baş karakterleri Romeo ve Juliet kedilerini arkadaşlarına tanıttı.

8. Sınıf Öğrencilerimizin Hazırladığı “Şeffaf Şerife” de Karikatür Sever Öğrencilerimizle Buluştu
Şeffaf Şerife karikatür dergisi yazar ve çizerleri 8. sınıf öğrencilerimiz Ayşe Zeynep Göktaş ve Doğa Keskin, Okuyan Okuryazar Haftasının ilk gününde karikatür sever öğrencilerimizle buluştu. Öğrencilerimiz Ayşe Zeynep Göktaş ve Doğa Keskin, Görsel Sanatlar Bölümü Bölüm Başkanımız Selahattin Aydın’ın desteğiyle geçen yıl yayınlamaya başladıkları derginin dördüncü sayısını kendileri için düzenlenen imza gününde arkadaşlarıyla paylaşma fırsatı buldu.

İlkokul ve Ortaokul Öğrencilerimiz Severek Okudukları Kitapların Yazarlarıyla Buluştu
6. sınıf öğrencilerimiz severek okudukları “Sen Ben Elma Ağacı” kitabının yazarı Sevim Ak ile 18. Okuyan Okuryazar Haftası etkinlikleri kapsamında buluştular. Öğrencilerimiz yazar ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdiler.

1. sınıf öğrencilerimiz keyifle okudukları Keçi ve Ben kitabının yazarı ile Fatih Erdoğan ile 3. sınıf öğrencilerimiz “Büyük Atatürk’ten Küçük Öyküler” kitabının yazarı Süleyman Bulut ile 5, 6 ve 7. sınıf öğrencilerimiz ise Mehmet Taşhanlıgil ile bir araya gelerek “Anlayarak Hızlı ve Etin Okumak Mümkün mü?” konulu bir söyleşi gerçekleştirdi.

18. Okuyan Okuryazar Haftası etkinlikleri kapsamında Ortaokul 5. sınıf öğrencilerimizin sosyal bilgiler - Türkçe dersleri eşgüdüm çalışmasında beğenerek okuyup, etkisinde kaldıkları "Kara Oklar Çetesi" kitabının atölye çalışması gerçekleştirildi. Öğrencilerimiz kitapta geçen pek çok konu hakkında ayrıntılı bilgi sahibi oldu, gerçekleştirilen karekod yarışmasına katıldı. Gruplara ayrılan öğrencilerimiz, okulumuzun farklı noktalarına asılan karekodları kullanarak, haritayı tamamladılar. Tamamlanan harita onları kitap hakkında bir soruya yönlendirdi. Bu soruya en hızlı, doğru cevap veren grup yarışmanın galibi oldu. Kitapların eğlenceli yönünü keşfeden öğrencilerimiz, bir etkinliği daha keyifle tamamladılar.

 6. sınıf öğrencilerimiz "Çizgilerle Anadolu Selçukluları", 7. sınıf öğrencilerimiz ise severek okudukları "Çizgilerle Osmanlı İmparatorluğu" kitaplarının çizeri Behzat Taş ile gerçekleştirdikleri söyleşide kendi yeteneklerini de sergileme fırsatı buldu. 

Okuyan Okuryazar Haftası etkinliklerimizin kapanışında ise ortaokul öğrencilerimiz, Cloud Theatre tarafından interaktif olarak gerçekleştirilen "Grease"; ilkokul öğrencilerimiz ise "Mathilda" müzikalini izledi. 


Merhaba
Soru ya da önerilerinizi yazabilirsiniz.
kapat