Bu web sitesinde çerezler kullanılmaktadır

İçeriği ve reklamları kişiselleştirmek, sosyal medya özellikleri sunmak ve trafiği analiz etmek için çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanımınızla ilgili bilgileri ayrıca sosyal medya, reklamcılık ve analiz iş ortaklarımızla paylaşabiliriz. İş ortaklarımız, bu bilgileri kendilerine sağladığınız veya hizmetlerini kullanırken topladıkları diğer bilgilerle birleştirebilir.

Haberler

17.03.2021

Pandemi Döneminde Duygu Yönetimi ve LGS'ye Hazırlanmak

Klinik Psikolog Özge Gündoğdu Güzelcan, LGS hazırlıklarını sürdüren 8. sınıf öğrencilerimiz ile çevrim içi gerçekleştirdikleri seminerde “sınav kaygısı, motivasyon, sınav anında dikkat edilmesi gereken noktalar ve duygu yönetimi” üzerine paylaşımda bulundu.

Pandemi Döneminde Duygu Yönetimi ve LGS'ye Hazırlanmak

Dr. Natuk Birkan Ortaokulu 8. sınıf öğrencilerimiz, Klinik Psikolog Özge Gündoğdu Güzelcan ile “Pandemi Döneminde Duygu Yönetimi ve Sınava Hazırlanmak” konulu webinarda bir araya geldi.

Sınav kaygısı, motivasyon, sınav anında dikkat edilmesi gereken noktalar, nefes çalışmaları ve düşünme pratikleri üzerine öğrencilerimizle önemli bilgiler paylaşan Güzelcan, düzenli ve sistemli çalışmanın yanında başarısızlıklara odaklanmaktan çok, başarılara odaklanmanın önemini vurguladı. 

"Kendinizle gurur duymalısınız."
Özge Gündoğdu Güzelcan, öğrencilerimizin özellikle böylesi bir dönemde sınav hazırlığı içinde olmalarından yola çıkarak “Dünyadaki ve ülkemizdeki tüm insanlarla aynı anda zor bir süreçten geçiyorsunuz. Bu zor koşullarla mücadele edebildiğiniz, eğitiminize devam edebildiğiniz, sınav hazırlıklarınızı sürdürebildiğiniz için kendinizle gurur duymalısınız.” dedi.

Kaygı hissinin, dozunda olmak kaydıyla, motivasyon ve performans açısından önemine değinen Güzelcan, kaygı düzeyinin olması gerekenin üzerine çıkıp yoğun bir hâle gelmesi durumunda iyi bir performans ortaya koymanın mümkün olmadığını dile getirdi.

Hayat başarısının sınav başarısından daha önemli olduğuna dikkat çeken Güzelcan, “Hayatta tek bir yol, çıkmaz yol yok. Sınavda işler çok yolunda gitmese de bunun telafisi mutlaka var.” şeklinde konuştu. 

"Sabırlı olun, düzenli ve sistemli çalışın."
Sınav döneminin başarı ve performans açısından inişli çıkışlı bir dönem olduğunu dile getiren Güzelcan’ın öğrencilerimize şu önerilerde bulundu: “Pandemi döneminde LGS’ye hazırlık, zorlandığınız bir dönem olabilir; sakin, sabırlı olur; düzenli ve sistemli çalışırsanız; daha çok başarılarınıza, olumlu gelişmelere odaklanır, kendinizi takdir ederseniz sonuçlar da istediğiniz gibi olacaktır.”

Seminerde, çabanın önemine özellikle vurgu yapan Güzelcan, iç motivasyonu desteklemek ve gerçekçi düşünme pratikleri yapmak için öğrencilerimizle önemli örnekler paylaşırken aynı zamanda nefes çalışmaları uygulaması da gerçekleştirdi.


Merhaba
Soru ya da önerilerinizi yazabilirsiniz.
kapat