Bu web sitesinde çerezler kullanılmaktadır

İçeriği ve reklamları kişiselleştirmek, sosyal medya özellikleri sunmak ve trafiği analiz etmek için çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanımınızla ilgili bilgileri ayrıca sosyal medya, reklamcılık ve analiz iş ortaklarımızla paylaşabiliriz. İş ortaklarımız, bu bilgileri kendilerine sağladığınız veya hizmetlerini kullanırken topladıkları diğer bilgilerle birleştirebilir.

Haberler

18.10.2023

Öğrencilerimizle Uzay Haftası Etkinliklerini Gerçekleştirdik

Ortaokul öğrencilerimiz Dünya Uzay Haftası kapsamında, derslerde öğrendikleri bilgilerle veri kullanarak model oluşturma, bilimsel süreç becerileri ile analitik düşünme, taslak oluşturma, yaratıcılık gibi mühendislik ve tasarım becerilerini ölçen hazırbulunuşluk çalışmalarını gerçekleştirdiler ve sergilediler.

Öğrencilerimizle Uzay Haftası Etkinliklerini Gerçekleştirdik

Dr. Natuk Birkan Ortaokulu 5, 6 ve 7. sınıf öğrencilerimiz, Dünya Uzay Haftası kapsamında, derslerde öğrendikleri bilgilerle veri kullanarak model oluşturma, bilimsel süreç becerileri ile analitik düşünme, taslak oluşturma, yaratıcılık gibi mühendislik ve tasarım becerilerini ölçen hazırbulunuşluk çalışmalarını gerçekleştirdiler ve sergilediler.

"Astronomi” temalı ünitelerimiz kapsamında ”5. sınıf öğrencilerimiz “Ay’ın evreleri ile Ay’ın Dünya etrafındaki dolanma hareketi arasındaki ilişki “kazanımına yönelik “Ayın Görünen Yüzü”, 6. sınıf öğrencilerimiz “Güneş sistemindeki gezegenlerin birbirleri ile karşılaştırılması ve Güneş’e yakınlıklarına göre sıralayarak bir model oluşturulması” kazanımına yönelik “Güneş Sistemi Modeli Tasarlıyorum” ve  7. sınıf öğrencilerimiz “Uzay teknolojilerini açıklar.” kazanımına yönelik “Bir Uzay Serüveni” adlı sınıflandırma, veri kullanarak model oluşturma gibi bilimsel süreç becerileri ile analitik düşünme gibi yaşam becerileri ve taslak oluşturma, yaratıcılık gibi mühendislik ve tasarım becerilerini ölçen hazırbulunuşluk çalışmalarını gerçekleştirdiler ve sergilediler.

Bunun yanında 5. sınıf öğrencilerimiz “Güneş’in özelliklerini açıklar.” kazanımına ilişkin “Güneş’in Katmanlarını Modelliyorum” çalışmasında oluşturdukları birbirinden yaratıcı ürünlerini derste arkadaşlarına sundular. Ayrıca ”Uzay 4D Arttırılmış Gerçeklik Kartları” ile 6. sınıf öğrencilerimiz gezegenleri, 7.sınıf öğrencilerimiz ise uzay teknolojisi ürünlerini ipad ile  eğlenerek inceleme fırsatı buldular.

Dünya Uzay Haftası Nedir?

4 Ekim 1957 – Dünyanın ilk yapay uydusu SPUTNIK I'in uzaya fırlatılması ve böylece uzay keşfinin yollarının açılması,

10 Ekim 1967 – Kısa adı ile "Uzay Antlaşması" olarak bilinen "Ay ve Gök Cisimleri Dahil Uzayın Keşfi ve Kullanımı için Devletlerin Faaliyetlerini Düzenleyen İlkeler Antlaşması'nın" yürürlüğe girmesi nedeniyle Birleşmiş Milletler 1999 yılında 4-10 Ekim Haftasını Dünya Uzay Haftası olarak ilan etti.

 


Merhaba
Soru ya da önerilerinizi yazabilirsiniz.
kapat